Postanowiłem zebrać w jednym miejscu „wizytówki” narzędzi online-owych, których sam używam lub używałem. Często gdy wspominam, że takie rozwiązania są dostępne online, dziwią się nawet ludzie, którzy pół życia siedzą w rowerach. A myślę, że te lista przyda się każdemu – bez względu na to czy dopiero planujesz zakup roweru czy jeździsz już jakiś czas i myślisz o zakupie kolejnego roweru (a myślisz, nie oszukujmy się). Tyle tytułem krótkiego wstępu – jedziemy z „konkretami”!
5. Bicycle Gear Calculator
Jeden z lepszych kalkulatorów przełożeń rowerowych – jasny, czytelny, intuicyjny! Jednocześnie z dużymi możliwościami konfiguracyjnymi ale zachowujący przy tym łatwość i prostotę obsługi.
Ten „kalkulator” świetnie też pokazuje jak bardzo dublują się biegi w napędach 3x.
Narzędzie pozwala ustalić zupełnie dowolnie manipulować ilością tarcz z przodu i z tyłu. Tak samo można dowolnie ustalić ilość zębów na każdej zębatce, rozmiary koła i opony, kadencję i… w zależności od tych parametrów sprawdzić np. prędkość przy danej kadencji czy oponie lub porostu analizować „ratio” biegów. Ikonka ustawień w prawym górnym rogu ekranu pozwala na ustalenie minimalnych i maksymalnych wartości porównywanych parametrów.
Bardzo mi się to narzędzie przydało przy porównywaniu napędów Shimano i SRAMa przed zakupem roweru (por. Jaki napęd do roweru?)!
4. Bicycle Rolling Resistance
Wybór nowych opon do roweru nie jest prostym zadaniem. Na potwierdzenie tej tezy wystarczy przegląd postów z dowolnej rowerowej grupy na Facebooku. Nie ma tygodnia, żeby nie pojawiło się pytanie o wybrany model, lub o polecenie sprawdzonych modeli o określonej szerokości, w danym budżecie (najlepiej do 50 PLN).
Na powyższym przykładzie widać podsumowanie jednej z lepszych, jeśli nie najlepszej, aktualnie opony szosowej. Natomiast serwis oferuje dużo więcej informacji takich jak realna waga, szerokość, opony toczenia, TPI, EAN… Jest to nieocenione źródło wiedzy jeśli chodzi o parametry techniczne opon.
3. RubberLover.cc
Pozostając w tematach opon mam dla Was jeszcze jedną ciekawą stronę. Rubber Lover pozwala przeszukać wszystkie dostępne na rynku opony pod kątem stylu naszej jazdy (downhill, Gravel, szosa, CX…), rozmiaru koła, preferowanej szerokości gumy, wagi, koloru. Łatwo można też wyselekcjonować tylko opony tubeless, lub nie-tubeless!
Poniżej widzicie opony szosowe, tubeless, o szerokości 26-30 mm i wadze do 250 g.
Jak widać nie jest to może idealne źródło wiedzy – czasem brakuje części danych – ale pozwala na wstępne rozeznanie w rynku i wybranie palety interesujących nas modeli opon. W połączeniu z informacjami na Bicycle Rolling Resistance pozwala dokonać całkiem sensownego wyboru nowych opon.
2. WhatBars
Tak jak 2 poprzednie serwisy pozwalają na całkiem łatwe porównanie i wybór wymarzonych opon, tak WB pozwala porównać kształty różnych kierownic!
Nie jest to może najbogatsza baza, ale jednak bardzo doceniam pomysł i chęć budowania takiego serwisu. Nie jest to łatwe – porównywanie rozmiarów i wymiarów poszczególnych modeli, tym bardziej doceniam położenie poszczególnych modeli na „papierze milimetrowym”. Liczę, że baza będzie rosnąć i w przyszłości będzie lepiej odzwierciedlać rynek.
1. Tire Pressure Guide
Bardzo fajny kalkulator na stronach SRAMa opracowany razem z ZIPP. Pozwala po wprowadzeniu takich danych jak styl jazdy (MTB, szosa…), waga kolarza i roweru oraz parametrów opony, sprawdzić zalecane ciśnienie. Wynik zależy zarówno od tego jaką wagę dźwigają koła, ale też od ich szerokości czy stylu jazdy. Świetne narzędzie, które potwierdziło podpowiedzi znajomych, aby nie sugerować się zaleceniami producentów opon (w kwestii ciśnienia) i śmiało próbować – przy mojej nie małej wadze – dolnych granic a nawet jazdy poniżej zalecanych widełek ciśnienia.
Poniżej kilka wyliczeń dla przykładowego kolarza w zależności od rodzaju wybranego roweru i opon / kół. Łatwo widać, że różnice są znaczące.
0. BONUS!
Dodatkowo zostawiam Wam sile z listą marek rowerowych. Też nie jest to lista kompletna, bo zawiera raczej marki globalne lub amerykańskie. Jeśli czegoś brakuje to są to częściej marki lokalne niż szerzej znane.
Bike brands – od 3T po Zinn Cycles :)
Mam nadzieję, że chociaż część z nich będzie odkryciem. Każdy z tych serwisów ułatwia rowerowe życie. Bierzcie i korzystajcie!